Dobrze skonstruowana strona internetowa to podstawa, jednak aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów, ważne jest, aby witrynę można było łatwo odnaleźć wśród konkurencji. Tym właśnie zagadnieniem zajmuje się SEO. Jest to proces, który może sprawić, że nasza strona osiągnie wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i przyciągnie więcej użytkowników. Czym jest pozycjonowanie stron i na czym dokładnie polega optymalizacja? O tym przeczytanie poniżej.

Pozycjonowanie SEO – czym jest?

Pozycjonowanie SEO to proces optymalizacji strony internetowej w celu zwiększenia jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania, zwłaszcza w popularnych wyszukiwarkach takich jak Google. Dlaczego jest to takie istotne? Otóż większość osób szukając informacji, usług czy produktów, korzysta właśnie z wyszukiwarek internetowych. Dlatego też wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to klucz do sukcesu w Internecie.

Podczas pozycjonowania SEO, możemy wyróżnić dwie główne strategie: on-site oraz off-site. On-site SEO to działania podejmowane bezpośrednio na stronie, które mają na celu zwiększenie jej atrakcyjności dla użytkowników i wyszukiwarek, natomiast off-site SEO to działania wykonywane poza stroną, które pomagają budować autorytet i popularność witryny. Sprawdź, pozycjonowanie cennik, jeżeli interesuje Cię profesjonalna usługa budowania zasięgów Twojej strony.

Działania on-site SEO

  1. Optymalizacja treści – polega umiejętnym wykorzystaniu słów kluczowych, czyli popularnych fraz, które internauci wpisują w wyszukiwarkę. Ważne jest, aby słowa kluczowe występowały w naturalny sposób w treści strony. Należy również zadbać o hierarchię nagłówków i optymalizację opisów kategorii i produktów.
  2. Optymalizacja techniczna – to działanie skupia się na technicznych aspektach strony, takich jak czytelne adresy URL, szybkie ładowanie strony, dostosowanie do urządzeń mobilnych i właściwe meta title i description.
  3. Struktura strony – strona powinna mieć czytelne i intuicyjne menu oraz linkowanie wewnętrzne, które ułatwi nawigację użytkownikom i wyszukiwarkom.

Działania off-site SEO

  1. Link building – polega na umieszczaniu linków do naszej strony na innych witrynach. Preferowane są linki umieszczone w słowach kluczowych, tzw. anchory. Ważne jest, aby linki były naturalne i pochodziły z wiarygodnych źródeł. Warto wspomnieć, że link building za pomocą spamu został surowo potępiony przez algorytmy wyszukiwarek.
  2. Lokalne SEO – wskazane jest założyć wizytówkę w Google Moja Firma, prowadzić aktywne profile na mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok) oraz zdobywać pozytywne opinie od klientów. To wszystko buduje autorytet strony w sieci.
  3. Artykuły sponsorowane – obecnie bardzo skuteczną metodą na link building są artykuły sponsorowane, które są tworzone w sposób wartościowy i merytoryczny, a nie spamowy.