Jak wybrać lokatę lub konto oszczędnościowe?

Jak wybrać lokatę lub konto oszczędnościowe?

5 sierpnia 2018 Wyłączono przez Tylkomarketing.info

Zastanawiasz się gdzie ulokować swoje oszczędności? Obecnie na rynku banki prześcigają się z ofertą lokat terminowych i kont oszczędnościowych. Dlatego podpowiadamy, którą formę oszczędzania wybrać i na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę banków.

Lokata terminowa jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na najwyższym oprocentowaniu i mają określoną kwotę do ulokowania. W tym przypadku klient lokuje swój kapitał na pewne określone oprocentowanie, które jest gwarantowane pod warunkiem, że nie wypłaci tych środków wcześniej niż określony czas. Konto oszczędnościowe z kolei idealnie sprawdzi się dla tych, którzy chcą regularnie oszczędzać środki, ale potrzebują być przy tym elastyczności. Pieniądze trzymane na koncie oszczędnościowym będą dostępne dla klienta w każdej chwili i może je wypłacić bez utraty odsetek.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Decyzja o ulokowaniu oszczędności powinna być poprzedzona analizą własnych potrzeb i możliwości w tym zakresie. Musisz zastanowić się przede wszystkim nad następującymi kwestiami:

  • wysokość kwoty, którą chcesz ulokować na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Pamiętaj przy tym, że w przypadku nieoczekiwanego wydatku Twoje środki zgromadzone na lokacie będą „zamrożone” na czas określony w umowie. Ich „odmrożenie” spowoduje zaś utratę wypracowanego zysku.
  • okres czasu oszczędzania – jeśli zakładasz długi horyzont oszczędzania i chcesz mieć przy tym nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków to wybierz konto oszczędnościowe.
  • oprocentowanie – pamiętaj, że jest ono zazwyczaj podawane w stosunku rocznym. Jeśli zależy Ci na wysokim i gwarantowanym zysku wybierz lokatę terminową.

Co warto wiedzieć wybierając sposób oszczędzania?

  • Zaletą lokat, tak jak i kont oszczędnościowych, jest gwarancja wypłacalności środków. Tylko lokaty i konta w bankach, a od pewnego czasy również w SKOKach, do kwoty równowartości 100 tys. EUR, są objęte gwarancjami BFG.
  • Oferując swoje produkty oszczędnościowe, zwłaszcza lokaty, banki często proponują dodatkowe produkty – założenie konta lub wykupienie jednostek funduszu inwestycyjnego. Praktyka ta nie jest czymś nagannym w momencie kiedy jest przejrzysta i klient wie ile na tym zyskasz.
  • Elastyczność kont oszczędnościowych ma pewne ograniczenia. Przelewy z konta przekraczające ustalony w umowie limit podlegają opłacie. Z kolei w przypadku zerwania lokaty może dojść do utraty odsetek.
  • W przypadku lokat, oprocentowanie jest ustalone i niezmienne w okresie trwania lokaty (przy lokatach ze zmiennym oprocentowaniem jest ustalane w oparciu o obiektywne kryteria – bank nie może go samodzielnie zmieniać). Natomiast w przypadku kont oszczędnościowych, banki mogą zmieniać oprocentowanie poprzez zmianę tabeli opłat i oprocentowania.