Każdy kto ma choćby podstawową wiedzę z zakresu działania systemu reklamowego Google AdWords wie, że zdecydowana większość reklam, pojawiających się w wyszukiwarce wyświetlana jest na podstawie słów kluczowych, wpisanych do wyszukiwarki przez internautę.

Czym jest DSA?

Inaczej jest w przypadku DSA – Dynamic Search Ads, czyli dynamicznych reklam w wyszukiwarce. Najprościej mówiąc są to reklamy, których wyświetlanie jest automatyczne, na podstawie zawartości merytorycznej strony internetowej, do której kierują reklamy. Reklamy DSA wyświetlają się w wyszukiwarce po wpisaniu danego słowa kluczowego, jednak w przeciwieństwie do reklam „standardowych” nie wymagają dodawania listy słów kluczowych do kampanii.

Jak to działa?

System działa w oparciu o mechanizm podobny do organicznych wyników wyszukiwania. Wyszukiwarka Google indeksuje całą treść witryny (teksty, nagłówki, adresy URL, metatagi itp.) Treść reklamy tworzona jest dynamicznie, na podstawie zawartości witryny i słów wpisanych do wyszukiwarki. Dynamicznie wybierana jest również strona docelowa. Reklamodawca ma natomiast wpływ na zawartość szablonu, w którym pojawi się tekst reklamowy.

Dlaczego warto?

Korzystanie z dynamicznych reklam w wyszukiwarce wiąże się z licznymi korzyściami dla reklamodawców, Tego typu kampanie Adwords to:

  1. Oszczędność czasu – reklamodawca nie musi tworzyć listy słów kluczowych, treści reklam do poszczególnych produktów, ustalać stawek dla reklam – wykorzystując indeks bezpłatnych wyników wyszukiwania system sam określi, które z zapytań są trafne, pod kątem zawartości strony www reklamodawcy
  2. Duża aktualność – częste zmiany zawartości strony, każdorazowo indeksowane przez roboty Google wymuszają tworzenie nowych reklam, dostosowanych do nowych treści, dzięki czemu reklamy są zawsze aktualne i na czasie
  3. Trafne, dynamicznie generowane nagłówki – system dynamicznie generuje reklamę z nagłówkiem zawierającym słowa, które internauta wpisał do wyszukiwarki, a które są zgodne z zawartością witryny. Dynamicznie generowany nagłówek jest dłuższy od nagłówka w standardowych reklamach tekstowych, co zwiększa jego widoczność w wynikach wyszukiwania
  4. Elastyczność kampanii – reklamodawca ma wpływ na to, czy wyświetlanie reklam dynamicznych oparte jest na zawartości całej witryny czy tylko jej części. Istnieje również możliwość zatrzymania wyświetlania reklam dla produktów, których aktualnie nie ma w ofercie

Dla kogo DSA, a dla kogo nie?

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce najlepiej sprawdzą się w przypadku reklamodawców, posiadających bardzo rozbudowane strony internetowe. Będą też dobrym rozwiązaniem dla serwisów z często aktualizowaną treścią i dla stron z ofertami sezonowymi. Rozwiązanie jest więc dedykowane głównie sklepom internetowym, serwisom ogłoszeniowym, czy portalom aukcyjnym. W takich przypadkach tworzenie kampanii dla tak rozbudowanych serwisów byłoby niezwykle czasochłonne, system DSA radzi sobie z tym szybko i sprawnie.

Natomiast nie jest to dobre rozwiązanie dla biznesów, które posiadają oferty jednodniowe i gdy treść na stronie jest bardzo często zmieniana – takie zmiany nie są bowiem od razu wykrywane przez roboty wyszukiwarki.

W przypadku kampanii DSA ich skuteczność w dużej mierze zależy od strony www – warto więc przy uruchamianiu kampanii zwrócić szczególną uwagę na jej budowę.