Przyswajanie języka angielskiego przychodzi Ci z trudem? A może już dobrze opanowałeś słówka i gramatykę, jednak masz opory przed prowadzeniem rozmowy po angielsku? Rozwiązaniem na ten problem może być metoda Callana.

Na czym polega metoda Callana?

Powstała w 1960 roku, a jej nazwa pochodzi od twórcy, Robina Callana. Kiedyś sprawdzała się głównie w armii, gdzie żołnierze musieli jak najszybciej nauczyć się języka mówionego. Obecnie jest wykorzystywana w wielu szkołach językowych. 

Nauka metodą Callana kładzie nacisk na mówienie, nie ma tutaj zatem przyswajania reguł gramatycznych czy tworzenia tekstów. Zajęcia w tym trybie są prowadzone w całości po angielsku. Nauczyciel w ogóle nie używa języka ojczystego, zadaje też wiele pytań uczniowi, który musi szybko na nie odpowiadać, najlepiej w formie rozbudowanej. Jeśli nie zdążysz odpowiedzieć, zrobi to nauczyciel, po czym trzeba powtórzyć jego słowa. 

Nie da się nauczyć metodą Callana we własnym zakresie. Chociaż dostępne są płyty z nagraniami, które teoretycznie wykorzystują ten sposób, najważniejsza jest interakcja między nauczycielem a kursantem. Bez tego metoda nie będzie przynosić zadowalających efektów.

Zalety metody Callana

Callan pozwala przezwyciężyć barierę językową. Ponieważ zajęcia opierają się wyłącznie na mówieniu, a nauczyciele często się zmieniają (by uczeń mógł osłuchać się z różnymi głosami), mija stres spowodowany używaniem angielskiego w mowie. Tradycyjne metody nauczania angielskiego polegają też na zasadach gramatyki czy tworzeniu tekstów, co sprawia, że w trakcie lekcji może zabraknąć czasu na prowadzenie konwersacji. Metoda Callana pomaga poszerzać słownictwo, dzięki czemu komunikacja przebiega jeszcze swobodniej i płynniej. 

Wady metody Callana

Tempo zajęć, zwłaszcza na początku, może być przytłaczające. Ponadto, jeśli zależy Ci też na powtórzeniu pisowni czy gramatyki, to metoda Callana Ci tego nie zapewni. Podczas lekcji używana jest zwykle nieco przestarzała forma angielskiego, co później nie pozwala się odnaleźć w nietypowych sytuacjach komunikacyjnych. 

Chcesz zapisać się na kurs Callana w Częstochowie? Zajrzyj na http://tarkowski.edu.pl/