Co wpływa na sukces naszej firmy? Wydawałoby się, że wystarczy dobry produkt czy konkurencyjna cena, by nasze zyski szybko wzrastały. Ale to nie wszystko. Coraz częściej na sprzedaż produktów czy usług ma wpływ jeszcze jeden czynnik – relacja z klientami oraz partnerami biznesowymi. Budowanie dobrych relacji jest bardzo ważne, ale jak do tego podejść?

Dlaczego budowanie relacji jest takie ważne?

Dla wielu firm głównym targetem jest zdobywanie nowych klientów. Ale pomyślcie. Czy lepiej jest zdobyć 10 klientów, którzy jednorazowo kupią produkt w Twoim sklepie czy może 5 klientów, którzy regularnie będą kupować po kilka produktów? Klient, który jest zadowolony z produktów lub usług napędza sprzedaż, bo poleca Twoją firmę innym. Z kolei klient, który miał z Twoją firmą przykre doświadczenia, będzie skutecznie odstraszał innych konsumentów. Według statystyk od 56 do 70% konsumentów nie wróciło już do danej firmy z powodu złej obsługi. To ponad połowa klientów!

Budowanie więzi

Jednym ze sposobów na utrzymywanie dobrych relacji jest kontakt. Nie chodzi tylko o doradztwo przy zakupie, ale także informowanie o nowych produktach czy ofertach, np. za pomocą newsletterów. Podobnie bywa z partnerami biznesowymi. Jeśli nie informujemy ich o swoich działaniach, nie czują się bezpiecznie.

Newslettery dają nam możliwość personalizacji. Osoba, która czyta maila, zaczynającego się od słów: „Witaj Kasiu, cieszymy się, że z nami jesteś!” poczuje się ważna. Pamiętajmy też, że kontakt z klientem ważny jest także po zakończeniu transakcji. Wówczas możemy zebrać informację na temat tego, czy produkt się podobał, a to pozwoli nam sprostać oczekiwaniom klientów na przyszłość.

Nagradzanie lojalności

Jak możemy pokazać klientom naszą wdzięczność za ich zaufanie? Przez różne formy nagradzania ich lojalności. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się programy lojalnościowe, gdzie stali klienci mogą zyskiwać różne rabaty oraz nagrody. Również gratisy dodawane do zamówienia robią swoje i pozwalają nam utrzymać klienta przy sobie. W przypadku osób, które prowadzą bloga albo firm zajmujących się organizowaniem kursów on-line czy e-booków dobrym sposobem będzie udostępnianie darmowych treści klientom.

Marketing świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy klienci kupują najwięcej. Szukają prezentów pod choinkę dla rodziny, znajomych czy pracowników. Newslettery wówczas pełne są gwiazdek, choinek czy uśmiechniętych Mikołajów. Oferujemy liczne promocje, darmowe dostawy, rabaty… Ale jest coś, co często umyka nam pośród wszystkich mailingów sprzedażowych i myśleniu o zyskach. Mowa tutaj o życzeniach świątecznych.

Większość firm wysyła po prostu maile z życzeniami – nie są one spersonalizowane i zawierają zwykle standardowe formułki – „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy firma xxx!”. Jeśli mamy dużą firmę, postarajmy się, by te maile były kreatywne i oryginalne – każdy przecież lubi czuć się wyjątkowo. A jeśli mamy lokalną firmę, która ma kilkudziesięciu stałych klientów i kilku partnerów? Idealną opcją będzie wysłanie kartki świątecznej (kartkaswiateczna.pl) pocztą. Niby mały gest, ale dla klienta naprawdę znaczy wiele!

Pamiętajmy, że przy jakichkolwiek działaniach marketingowych powinien się dla nas liczyć przede wszystkim konsument i jego dobro. Bez niego nie mamy nic.