Wejście do e-commerce jak skok z mostu – TIM na Forum Brandingu

Wejście do e-commerce jak skok z mostu – TIM na Forum Brandingu

8 lipca 2016 Wyłączono przez Tylkomarketing.info

Rewolucyjne postawienie na sprzedaż online, likwidacja lokalnych magazynów i przekształcenie oddziałów w biura handlowe oznaczało, że nie ma już odwrotu, jednakże znacznie wzmocniło markę TIM. Prezes Zarządu TIM SA Krzysztof Folta opowiadał o tym podczas Forum Brandingu, które odbyło się 30 czerwca na Stadionie Narodowym.

Wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele m.in. Coca-Coli, Procter & Gamble, Getin Noble Banku, Kompanii Piwowarskiej czy PZU.

Forum Brandingu i towarzyszący mu Dzień Marki w Polsce powstały przy okazji 25-lecia komunikacji marketingowej w Polsce, a tym samym także samego brandingu. Głównym organizatorem wydarzenia był Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK. Podczas ośmiu godzin prelekcji, warsztatów i dyskusji prezentowano drogi, jakimi przez ćwierć wieku ewoluowały polskie marki, a także sposoby, w jaki sposób na polskim rynku zadomowiły się międzynarodowe brandy. Rozważano także trendy, jakie zdeterminują budowanie silnych marek w przyszłości.

Marka jest tam, gdzie jej klienci

I właśnie w bloku poświęconym trendom wpływającym na markę wystąpił Krzysztof Folta, prezes Zarządu TIM SA. Wraz z nim o swoich firmach opowiadali: Maciej Szczechura – członek Zarządu Getin Noble Banku, Anna Jakubowski – dyrektor generalna Coca-Cola Poland Services, a także Marek Kapuściński – dyrektor generalny i wiceprezydent Procter & Gamble Europa Centralna.

Krzysztof Folta podczas wystąpienia zatytułowanego „Skok jak z mostu, czyli jak wzmocniliśmy TIM”   pokazał, jak przez wiele lat TIM wyznaczał trendy w swojej branży, wprowadzając jako pierwszy innowacyjne rozwiązania, wzbogacające ofertę i usprawniające obsługę klienta. W pewnym momencie konkurencja jednak dogoniła TIM. Sposobem na odzyskanie pozycji lidera było odpowiedzenie na światowe trendy związane z kupowaniem w internecie.

Tak narodził się nowy TIM, który z sieci hurtowni elektrycznych przeobraził się w nowoczesnego dystrybutora artykułów elektrotechnicznych, który już ponad 60% przychodów uzyskuje ze sprzedaży online. TIM stał się – niczym samochód hybrydowy – połączeniem nowoczesnej technologii (e-commerce jak silnik elektryczny) i sprawdzonych kompetencji handlowców oraz przedstawicieli handlowych (niczym silnik spalinowy).

Nowe życie

– TIM przeszedł rewolucję, która była jak skok z mostu na bungee – takiego obrazowego porównania użył Krzysztof Folta, przedstawiając zmianę, jaka zaszła w firmie, którą kieruje. – Decyzja o likwidacji lokalnych magazynów i przekształceniu dotychczasowych oddziałów w biura handlowe oznaczała, że nie ma już odwrotu – dodał.

Rebranding, który miał miejsce w 2014 roku, symbolicznie zakomunikował, jak zmienił i unowocześnił się TIM. Jednocześnie firma odzyskała pozycję lidera branży pod względem obrotów, powracając na 1. miejsce rankingu publikowanego przez miesięcznik „Elektrosystemy”.

Wystąpienie prezesa Zarządu TIM SA wzbudziło duże zainteresowanie obecnych na sali specjalistów z dziedziny brandingu. W kolejnych wystąpieniach wielokrotnie odnosili się do przykładu TIM-u, wskazując, że właśnie tak działają silne marki. Szymon Gutkowski, dyrektor generalny DDB&tribal, pogratulował Krzysztofowi Folcie odważnych decyzji. – Panie prezesie, dzięki temu dał Pan firmie kolejnych dziesięć-piętnaście lat życia – zauważył.

Potrzebna silna narodowa marka

Forum Brandingu 2015 zakończyło podpisanie przez uczestników wydarzenia manifestu „Marka dla Polski”. Zachęcają w nim inicjatywy obywatelskie do włączenia się w ruch na rzecz stworzenia podstaw nowoczesnego brandingu narodowego i postulują, by rząd po wyborach oraz nowy prezydent poświęcili więcej uwagi marce Polska. Przez brak pomysłu na narodowy branding traci bowiem całe państwo, przedsiębiorstwa i Polacy, gdyż silna marka zwiększa rozpoznawalność i reputację kraju w świecie, wzmacnia atrakcyjność polskich produktów w kraju i za granicą, przyciąga turystów i inwestorów – a w efekcie zwiększa liczbę miejsc pracy. Poprzez akcję i podpisać się pod manifestem „Marka dla Polski” może zrobić każdy – wystarczy odwiedzić stronę Forum Brandingu.

Organizatorzy i uczestnicy spotkania na Stadionie Narodowym wyrazili nadzieję, że zarówno Forum Brandingu, jak i towarzyszący mu Dzień Marki w Polsce staną się cyklicznymi, corocznymi wydarzeniami.

Prezentacja towarzysząca wystąpieniu Krzysztofa Folty:
do zobaczenia (http://www.slideboom.com/presentations/1265266/Skok-z-mostu%2C-czyli-jak-wzmocnili%C5%9Bmy-mark%C4%99-TIM—TIM-SA-na-Forum-Brandingu-2015)
– lub pobrania (https://copy.com/bveLzyJXp08Oikyn)