Rebranding to termin, który w środowisku biznesowym słyszy się coraz częściej. Sporo marek rozważa jego przeprowadzenie w celu odświeżenia swojego wizerunku lub odzyskania utraconej na rzecz konkurencji pozycji. Pod pojęciem tym kryją się strategiczne działania prowadzące do zmiany elementów tworzących tożsamość marki, które powinny być realizowane z dużą rozwagą oraz w przemyślany sposób. To skomplikowany, złożony i wymagający proces, którego nie należy bowiem traktować jako remedium na każdy problem.
Czym jest rebranding? Jakie są jego cele?
Pod pojęciem rebrandingu kryje się zaplanowany proces zmiany elementów składających się na tożsamość marki – m. in. logo, nazwy, designu oraz sposobu komunikacji. Jego głównym celem jest poprawa wizerunku oraz pozycji marki na rynku. Rebranding jest złożonym i skomplikowanym procesem, który wymaga dokładnego planowania oraz wdrażania. Nie powinien być przeprowadzany na własną rękę, lecz powierzony profesjonalnej agencji brandingowej, która zadba o jego właściwe planowanie i realizowanie.
Zadaniem rebrandingu jest odświeżenie, unowocześnienie i lepsze dostosowanie do aktualnych realiów biznesowych wizerunku marki, który wraz z upływem czasu mógł stać się przestarzały i mało aktualny. Oprócz tego, proces ten może zostać przeprowadzony także dla marek, których dążeniem jest uzyskanie większej rozpoznawalność w swojej branży oraz pozyskanie nowych klientów. Ponadto, dzięki rebrandingowi można dostosować charakter i działalność marki do aktualnych potrzeb i oczekiwań klientów, trendów rynkowych, a także nowego kierunku rozwoju firmy.
Aby rebranding przyniósł oczekiwane korzyści, musi być dokładnie zaplanowany i realizowany. Przygotowanie się do niego wymaga wykonania dogłębnej analizy aktualnej sytuacji marki, działań podejmowanych przez jej konkurencję, a także zdefiniowania na nowo celów oraz zaprojektowania od podstaw systemu identyfikacji wizualnej nowej osłony marki. W zależności od potrzeb i dążeń firmy, rebranding może być zarówno procesem całościowym, obejmującym wszystkie tworzące ją elementy, jak i dotyczyć tylko wybranych spośród nich.
Kiedy rebranding jest potrzebny? Najważniejsze sygnały
Rebranding jest na tyle kosztownym i wymagającym procesem, że jego przeprowadzenie należy dokładnie przemyśleć. Zdecydowanie warto go rozważyć np. w sytuacji, kiedy marka traci klientów na rzecz konkurencji, posługuje się przestarzałym, mało atrakcyjnym wizerunkiem lub bywa często mylona z innymi podmiotami. Rebranding przydaje się także w sytuacji, kiedy zmianie uległa strategia firmy – marka chce trafić ze swoją ofertą do nowej grupy docelowej, wprowadzić nowy produkt lub realizować nowe cele biznesowe.
Zmiana wizerunku marki może okazać się także skutecznym sposobem na zwiększenie wartości marki. Właściwie przeprowadzony rebranding pozwala bowiem uzasadnić klientom podniesienie cen produktów np. poprzez umieszczenie marki w segmencie premium. Dzięki temu procesowi i dobrze zaprojektowanemu, spójnemu systemowi identyfikacji wizualnej marka może także obniżyć koszty marketingowe, a także zwiększyć swoje szanse na uzyskanie potrzebnego wsparcia finansowego z zewnątrz. Wreszcie, po rebranding z powodzeniem sięgają firmy, które planują połączenie się z innymi podmiotami lub chcą pewnie wkroczyć na zupełnie nowy rynek.