Networking to ostatnio popularny sposób na rozwijanie swojego biznesu poprzez nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Obecnie już w prawie każdym mieście lokalni przedsiębiorcy spotykają się na różnego rodzaju konferencjach i szkoleniach, by nie tylko poszerzać swoją wiedzę w marketingu czy biznesie, ale także wymieniać się kontaktami i doświadczeniami z ludźmi „z branży”. Jak działa networking i co właściwie nam daje?

Na czym polega idea networkingu?

Ideą networkingu jest budowanie sieci kontaktów, wymiana informacjami czy zasobami, rekomendowanie swoich usług, a także dzielenie się wiedzą z innymi firmami i ludźmi z branży, ale też spoza niej. Wyobraźmy sobie sytuację, że chociaż raz w miesiącu jeździmy na spotkania branżowe czy konferencje w naszym mieście lub w okolicznych miastach. Mogą to być zwykłe szkolenia czy spotkania typowo networkingowe, organizowane przez BNI, czyli organizację rekomendacji biznesowych. Na każdym z takich spotkań zawierasz 2 nowe znajomości. W ciągu roku zyskujesz więc 24 nowe kontakty. Jak je możesz wykorzystać?

Nowe znajomości to nowe współprace

Choć nie każda z nowych znajomości może przerodzić się we współpracę, każda nowo poznana osoba to potencjalny klient, współpracownik czy nawet szef. Niekoniecznie musi to byś osoba z Twojej branży. Ale powiedzmy, że masz firmę zajmującą się tworzeniem sklepów internetowych, a na takich konferencjach czy spotkaniach biznesowych spotykasz osoby z innych branż, które być może będą właśnie potrzebowały nowego sklepu czy jego optymalizacji. Daj się więc poznać innym. Powiedz, czym się zajmujesz. Opowiedz o swojej firmie. Być może to właśnie do Ciebie zwróci się nowo poznana osoba, która w niedalekiej przyszłości będzie potrzebowała pomocy. Networking to jeden z kroków budowania marki osobistej.

Kilka zasad skutecznego networkingu

Jedną z obaw przy budowaniu marki osobistej jest to, że nie mamy wpływu na to, co mówią i myślą o nas inni (więcej na ten temat poczytasz na https://www.bsmarti.com/blog/7-obaw-budowania-marki-osobistej). Dzięki spotkaniom networkingowym możesz to zmienić. Pamiętaj jednak, że liczy się pierwsze wrażenie. To, jak mówisz, jak wyglądasz i przede wszystkim – o czym mówisz. Spotkania networkingowe to nie targi pracy. Nie szukaj więc na siłę klientów. Nie pytaj, czy ktoś nie chciałby nawiązać współpracy. Rozmawiaj o tym, co dzieje się w branży. Bądź poinformowany i interesuj się na bieżąco nowinkami z branży, żebyś miał wiele tematów do rozmów z innymi. Warto też przed spotkaniem dowiedzieć się, jakie osoby będą na szkoleniu czy konferencji i poszukać więcej informacji o nich. Być może Wasza rozmowa rozpocznie się od pogratulowania koledze ostatniego sukcesu? A może połączy Was wspólna pasja? Czasami osoby nawiązują współpracę nie z tymi, o których wszędzie głośno, ale z tymi, z którymi dzielą zainteresowania i z którymi po prostu miło się rozmawia.

Pamiętaj też, że idea networkingu opiera się na dawaniu i braniu. Nie możesz więc liczyć na korzyści wyłącznie dla siebie. Czasami sam musisz komuś pomóc, by innym razem to ktoś pomógł Tobie. Nie nastawiaj się, że już na pierwszym spotkaniu poznasz kilkanaście osób, które zostaną Twoimi klientami. Budowanie bazy kontaktów to czasami żmudna droga, ale pamiętaj, że z pewnością to Ci się opłaci. Jeśli nie wiesz, jak budować swoją markę osobistą, skorzystaj z platformy www.bsmarti.com, która pomoże Ci rozwinąć skrzydła.