Remarketing, nazywany też kampaniami retargetowanymi, opiera się na oddziaływaniu na niezdecydowanych klientów, którzy z jakiegoś powodu przerwali proces zakupów. Docieranie, za pomocą strategii omnichannel, do osób potencjalnie zainteresowanych ofertą produktów lub usług to przyszłość współczesnego handlu. W jaki sposób sklepy offline mogą wykorzystać remarketing w celu zwiększenia konwersji?

Wyzwania współczesności

Handel detaliczny, jak każdy niemal sektor działalności rynkowej, stoi przed koniecznością dopasowania swoich działań do realiów biznesowych zmieniających się pod wpływem intensywnego postępu technologicznego. Już teraz dużą wagę przywiązuje się do zjawiska omnichannel commerce, czyli wielokanałowości sprzedaży, której założeniem jest docieranie do klientów na wielu płaszczyznach jednocześnie – zarówno offline, jak i online. Alternatywne sposoby komunikacji z klientami to dla właścicieli sklepów i sieci handlowych skuteczny sposób na walkę z malejącą efektywnością dotychczasowych kanałów reklamowych i znudzeniem nimi przez konsumentów.

Spersonalizowana komunikacja mobilna
Szczególną uwagę sklepy i sieci handlowe powinny zwrócić na możliwości związane z analizą zachowań i ruchu klientów rzeczywistych powierzchni sprzedażowych. W tym celu mogą one zdecydować się na wdrożenie zyskującego na popularności Wi-Fi marketingu. Korzystając z danych, jakie gromadzą o użytkowniku, który zaloguje się do sieci Wi-Fi, otrzymują one bowiem pełen pakiet cennych informacji związanych z zachowaniami klientów w sklepie, w tym wybieranymi przez nich ścieżkami, długością zakupów, poziomem konwersji czy lojalnością wobec marki. Na ich podstawie marketerzy tworzą spersonalizowane komunikaty wysyłane do klienta jeszcze w czasie jego obecności w sklepie lub zaraz po tym, jak opuści on placówkę. Przykładowe wiadomości mogą zawierać przekierowanie do sklepu online, oferty promocyjne, informacje o konkursach czy programach lojalnościowych lub reklamy dodatkowych produktów (cross selling).

Korzyści dla handlu
Spersonalizowany przekaz skutecznie przekonuje do powrotu do sklepu tych klientów, którzy nie dokonali w nim zakupów podczas pierwszej wizyty. Przypominanie im o ofercie, którą byli wstępnie zainteresowani, daje bowiem największe szanse na sfinalizowanie transakcji w czasie, kiedy rzeczywiście są najbardziej skłonni do zakupu. Poza większą konwersją wśród nowych klientów, remarketing pomaga też sklepom i sieciom handlowym w tworzeniu trwałych relacji z dotychczasowymi klientami oraz budowaniu w ich świadomości pozytywnego obrazu firmy. Jest to możliwe między innymi dzięki kierowaniu do nich wiadomości o produktach lub usługach związanych z ich poprzednimi zakupami. Na przykład – klientom, którzy zakupili w sklepie komputer, warto wysyłać oferty urządzeń peryferyjnych, które mogą być im aktualnie potrzebne. Dodatkowym atutem remarketingu jest elastyczność emisji reklam obniżająca ryzyko irytacji wśród klientów, którzy nie lubią być zarzucani dziesiątkami ofert nieprzydatnych im produktów lub usług. Co więcej, remarketing jako dodatkowy kanał komunikacji w handlu, umożliwia optymalne zarządzanie budżetem na reklamę, która daje jednocześnie szybkie, możliwe do analizowania i zadowalające efekty.