Redaktor, który tworzy informację prasową ma jeden główny cel – dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, a zarazem zwiększyć zainteresowanie opisywanym tematem czy produktem. Jak i gdzie wysyłać więc tekst, aby zwiększyć szansę na jego publikacje?

Informacja prasowa należy do podstawowych narzędzi reklamowych agencji PR i osób odpowiedzialnych za promocję w Internecie. Jest skuteczna, ale przede wszystkim o wiele tańsza (lub zupełnie darmowa) niż reklama w prasie czy telewizji. Pierwszym krokiem redaktora powinno być stworzenie listy portali internetowych, które publikują materiały prasowe. Można je podzielić na darmowe i płatne.

Darmowe
Darmowe portale oferują najczęściej publikacje przysługujące w określonym terminie (np. raz na 3 miesiące dla jednej firmy). Musimy liczyć się także z tym, że nie będziemy mieli dostępu do wszystkich możliwości, np. umieszczenia grafiki czy aktywnego linku. Zanim wyślemy materiał prasowy do konkretnej redakcji, powinniśmy przeczytać obowiązujący regulamin, dzięki czemu oszczędzimy czasu nie tylko sobie, ale i redaktorowi przyjmującemu materiał. W regulaminie znajdziemy wszystkie potrzebne nam informacje – na przykład jaka powinna być objętość artykułu, ile może być aktywnych linków, zdjęć, w jakim formacie przygotować plik z tekstem czy grafikę.
Jednym z popełnianych błędów jest wysyłanie informacji na ostatnią chwilę – np. w piątek o godzinie 18 redakcja dostaje materiał o wydarzeniu, które odbędzie się w najbliższy weekend. Szanse na jego opublikowanie znacznie wtedy maleją. Inną kwestią w przypadku wysyłania materiałów jest kierowanie jej pod niewłaściwy adres. Przez to pani Weronika, która jest odpowiedzialna za dział „kobieta” musi odrzucać teksty o budownictwie, czy olejach silnikowych, a pan Robert, który opiekuje się działem sportowym otrzymuje tekst o najnowszych sukienkach na lato. W ten sposób przesyłane materiały często lądują w koszu.

Wśród portali,które oferują publikację darmowe można wymienić między innymi http://www.prasa24h.pl/dodaj-artykul-informacje

Płatne
W każdym niemal serwisie znajdziemy opcję publikacji artykułu sponsorowanego. Płatne teksty znacznie szybciej zostaną zrealizowane przez redakcję, a dodatkowo będą promowane w coraz silniejszych serwisach społecznościowych, takich jak Facebook.

Na liście stron do wysyłki informacji prasowej powinny znaleźć się również portale specjalistyczne, wśród których znajdziemy czytelników zainteresowanych konkretną tematyką. Jako przykład można podać tutaj portal www.turystyka24h.pl, który umożliwia promocję wycieczek, biur podróży i innych produktów turystycznych . Przykładów branżowych serwisów oferujących wykupienie artykułu sponsorowanego jest więcej – na przykład www.ekliniki.pl (medycyna, zdrowie, uroda), www.szkolenia24h.pl (kariera, edukacja, biznes), www.budowlane24h.pl (budownictwo, nieruchomości, mieszkanie), czy www.e-konferencje.pl (hotele, nauka, miejsca na imprezy firmowe).

Dla osoby, która chce opublikować artykuł sponsorowany ciekawym rozwiązaniem są serwisy pośredniczące w publikacjach. Jednym z nich jest whitepress.pl, gdzie wystarczy się zarejestrować, by mieć dostęp do listy interesujących portali z uwzględnieniem własnych kryteriów – tematyki, ceny, czy liczby odsłon. Jeśli zależy nam głównie na pozyskaniu aktywnego linku, wtedy warto zwracać uwagę na takie parametry witryny jak Page Rank, Page Authority, Domain Authority, Trust Flow. Nie należy też publikować tej samej treści w kilku serwisach, gdyż Google traktuje zduplikowane teksty jako mało wartościowe.

Po przesłaniu artykułu do konkretnego portalu zostaje już tylko czekać na jego zamieszczenie, a po ewentualnej publikacji wypada oczywiście podziękować, (najlepiej w e-mailu) i w ten sposób zrobić pierwszy krok do budowania pozytywnych relacji z danym redaktorem.